Pierwsze śniadanie

  • Posted on: 1 April 2015
  • By: Romuald

Za czym się tęskni po kilku miesiącach od powrotu? Za plażami, łażeniu po ruinach, słońcem, wolnością? Guzik. Za meksykańska kuchnią.

Co właściwie kryje się pod ta nazwą? Każdy region ma swoją specyfikę. Nawet te same dania smakują trochę inaczej w sąsiednich stanach. Cocina mexicana to mieszanka zwyczajów kulinarnych Indian (z różnych ludów – a każdy miał przecież własną kuchnię) i europejczyków. Do meksykanie zapożyczają wciąż nowe elementy z potraw innych narodów. Możecie nie wierzyć, lub nie ale najlepsza pizzę w życiu jadłem właśnie tam - w małym zapuszczonym lokalu gdzieś na prowincji.

Do tematu będę wracał, ale opowiem wam o pierwszym spotkaniu z meksykańskim śniadaniem (choć pora była już nieco obiadowa).

Drugiego dnia pobytu Michał zabrał mnie na rynek miasteczka, gdzie obok siebie gnieździ się kilkadziesiąt jadłodajni. Każda oczywiście ma swój własny charakter. W naszej na dzień dobry podano nam pyszną, gęstą i pikantną zupę o wyraźnej nucie chili. Niebo w gębie. Do zupy obowiązkowy dodatek – chicharrón. To specyficzny rodzaj meksykańskiego chrupka, który zasługuje na zupełnie osobny wpis.

Potem przyszła kolej na taco. Taco, które można spróbować w Europie ma się nijak do oryginału. Tutaj robi się je z masy kukurydzianej, z dodatkiem specjalnego wapna, wypiekanej na placki na rozgrzanej blasze. Do placka można wybrać sobie rodzaj mięsa (a wybór jest bogaty i zależy od jadłodajni) oraz sos - salsę. Zawsze są do wyboru minimum są dwie. Obowiązkowo wszystko trzeba polać sokiem z limonki. Po pierwszym taco zakochałem się w ich smaku na całe życie. Wystarczą 2-3 porcje by się najeść.

Takie właśnie chwile wspomina się najlmilej

Dodaj komentarz

Full HTML

  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.